Fluid-o-Tech
PA 800F Fluid-o-Tech 260 GPH 4.33 GPM No Bypass High Volume Brass Rotary Vane Pump PA0800FN0DN0000
PA 800F Fluid-o-Tech 260 GPH 4.33 GPM No Bypass High Volume Brass Rotary Vane Pump PA0800FN0DN0000
Couldn't load pickup availability
PA 800F Fluid-o-Tech 260 GPH 4.33 GPM No Bypass High Volume Brass Rotary Vane Pump PA0800FN0DN0000
-
FREE SHIPPING to the Continental United States!
-
Financing Options Available at Checkout via Shop Pay & Paypal!
-
For Quantity Discounts Contact Us for a Quote!
-
For International Shipments Contact Us for a Quote!
-
Call: 1 (760) 598-0189
-
Email: hctivista@gmail.com
PLEASE REFERENCE TABLES BELOW
Fluid-o-Tech PA 800F Rotary Vane Pump
The Fluid-o-Tech PA 800F is a high-volume positive displacement rotary vane pump designed for industrial applications requiring steady, pulsation-free flow at medium pressures. Part of the PO/PA 500-1000 series, this model features a durable Brass housing and is engineered with a 3-Bolt Flange mounting interface, distinguishing it from standard clamp-mount versions. This specific flange configuration allows for secure, direct coupling to specialized motors or bell housings often used in reverse osmosis and commercial cooling systems.
| SPECIFICATION | DETAILS |
| Model Number | PA 800F |
| Manufacturer | Fluid-o-Tech |
| Pump Type | Rotary Vane Pump |
| Displacement Type | Positive Displacement |
| Housing Material | Brass |
| Mounting Style | 3-Bolt Flange Mount |
| Flow Rate (1725 RPM) | ~250 - 260 GPH (4.2 GPM) |
| Max Static Pressure | 290 PSI (20 Bar) |
| Operating Pressure | Adjustable (Standard relief ~230 PSI) |
| Inlet/Outlet Ports | 1/2" NPT(F) |
| Max Liquid Temp | 158°F (70°C) |
| Shaft Connection | 1/2" Flat Drive (with Flange) |
| Internal Bypass | Yes (Standard) |
| Part # | Bypass | Mount | Body | 1450 RPM | 1725 RPM | Req. HP @ 200 PSI | ||||||
| 100 PSI | 200 PSI | 100 PSI | 200 PSI | |||||||||
| GPH | LPH | GPH | LPH | GPH | LPH | GPH | LPH | |||||
| PA 800F | No | Flange | Brass | 218 | 825 | 213 | 806 | 259 | 980 | 253 | 958 | 1 |
The PO 500-1000 series positive displacement rotary vane pumps are available with brass or stainless steel housing with ½” GAS or NPT ports and internal relief valve. The nominal flow rates range between 500 and 1000 l/h at 1450 rpm. Any vane pumps of this series may be operated at 1725 rpm as well and will provide about 20% more capacity, with a maximum of 320 GPH. Maximum discharge pressure is 230 psi (16 bar). This series mounts directly to widely available NEMA 48Y motor by means of a v-band clamp and to M71, M80 IEC and NEMA 56C motors by means of an adapter and relevant coupling.
Share
